Zbuduj swój system działania • 9 dni • 0 zł

ODCINEK 9 – Robisz ZA DUŻO i dlatego NIE MASZ EFEKTÓW.

Większość ludzi pracuje więcej…

a osiąga coraz mniej.

Dlaczego?

Bo zarządzasz czasem, ale kompletnie ignorujesz swoją energię.

W tym odcinku Celomania Podcast rozbijam największe kłamstwo produktywności:

👉 że trzeba robić więcej, szybciej i mocniej

Prawda jest odwrotna.

Dowiesz się:

 • dlaczego multitasking obniża Twoją efektywność nawet o 40%

 • czym jest praca głęboka i dlaczego większość ludzi nigdy jej nie doświadcza

 • dlaczego możesz być świetny w robieniu rzeczy, które NIC Ci nie dają

 • jak zacząć pracować mniej i osiągać więcej

 • jak zarządzać energią, a nie tylko czasem

I przede wszystkim:

👉 jak przestać się zajeżdżać i zacząć działać strategicznie

Jeśli czujesz zmęczenie, chaos i brak efektów mimo ogromnej pracy — ten odcinek jest dla Ciebie.

(00:01) A teraz witam Cię w nietypowym odcinku celomanii. Dlaczego nietypowym? Bo będziemy mówić o tym, jak robić mniej, aby osiągać więcej. Ostatnie badania pokazują, że nie tylko należy korzystać z tak zwanej pracy głębokiej, ale również należy dbać nie tylko o swój czas, ale i o swoją energię.

(00:22) Wielokrotnie jak planujemy swój rozkład dnia myślimy o jednej kluczowej rzeczy – jak zaplanować w czasie. Ale nie myślimy nigdy o tym, jak zaplanować swoją energię. Czasem masz godzinne spotkanie w ciągu dnia, które drnuje cię tak, że przez dwa dni później odbudowujesz swoją energię. A jeżeli wokół tego spotkania i dnia zbudujesz jeszcze wiele innych aktywności, I pomimo tego, że będziesz się mieścić w czasie, będzie problem, bo źle zarządziłeś własną energią.

(00:57) I dzisiaj w tym odcinku podcastu powiem tobie o dwóch rzeczach. Jak zarządzać czasem versus energią i jak pracować w pracy głębokiej i o badaniach, które zostały opublikowane w książce Praca Głęboka, które mówią o tym, że czasem niestety trzeba pracować mniej, aby pracować efektywniej. Opowiem Ci teraz historię mojej klientki, która przyszła do mnie i mówi, Pani Karol, no ja tak bardzo chcę osiągnąć swoje cele. Ja mówię, super, bardzo się cieszę, ale wie Pani, co, jestem tak zmęczona.

(01:33) Dobrze, ale co się stało, że Pani jest taka zmęczona? Przecież w metodologii, jak zawsze powtarzam, to osiąganie celów powinno być z lekkością i łatwością. Wie Pani, ja kupiłam kilka książek i tutaj mam książkę o zimnych prysznicach, tutaj mam książkę o magii poranka, tutaj zapisałam się do klubu piąta rano. I wie Pani co?

(01:57) I ja przez ostatni cały miesiąc stawałam o 5 rano, później zimny prosznic, później jedno zadanie, za drugim ciśniemy, ciśniemy, ciśniemy. I ja mówię, i co się teraz dzieje? Wie Pani co? Ja już nie mam energii.

(02:12) Ja już mam w nosie to wszystko i po co ja to wszystko robię? Mamy momencik, ale te metody są po to, żeby nam służyły. Więc jeżeli dana metoda nam nie służy, to nie powinniśmy tego robić. No ale wie pani, jest wychodzenie ze strefy komfortu, więc ja cisnę, bo im bardziej cisnę, to ja po prostu idę do przodu.

(02:37) Ale wie, nie. Trochę popatrzmy inaczej na tą rzeczywistość. Ja mówię, wstaje pani codziennie o piątej rano. Tak, jest mi tak ciężko.

(02:49) A ja mówię, ale o której pani idzie spać? No tak o wpół do pierwszej w nocy. A ja mówię, to znaczy, że jest pani w ciągłym deficycie snu i pani organizm jest w ciągłym stresie. Prawdopodobnie ma pani podwyższony kortyzol i również pomimo diety i ćwiczeń pani waga rośnie, a nie maleje.

(03:10) A skąd pani zgadła? Po pierwsze, nasz organizm musi być przygotowany do każdego dnia jak najlepszy zawodnik. Jeżeli pani nie wpłynie na własną regenerację, jeżeli nie pomyśli pani o tym, jak robić inaczej i jak zarządzać własną energią, zawsze pani będzie w… drenowana i zawsze pani będzie zmęczona.

(03:38) I jest jedna kluczowa rzecz, którą pani polecam. Po pierwsze, wyspać się. Druga rzecz jest taka, po co pani robi zimne prysznice? No wie pani, ja chcę mieć jędrne ciało i mówi się wprost, że wychodzę z własnej strefy komfortu.

(03:53) Ale ja mówię, dobrze, oczywiście ta metoda też jest dobra, tylko inaczej się pani zachowa, jak w stanie pani, kiedy będzie wyspana i kiedy pani połączy to jeszcze z porannym treningiem. Dbajmy o energię własnego ciała, a nie drenujmy ją w osiąganiu własnych celów. Moja klientka po pierwsze zaczęła się wysypiać, po drugie zobaczyła jakie rzeczy ją drenują i które Zabierają je energia, później zobaczyła, które działania pomagają jej w realizacji celów. Metodologia myślenia jest następująca, najpierw zacznij gromadzić energię, aby zacząć ją wydatkować na odpowiednie cele.

(04:36) I w następnej części odcinka powiem ci o kilku metodach, dzięki któremu może zmienisz podejście do swojej pracy. Po pierwsze chciałabym Ci opowiedzieć o paradoksie produktywności, czyli im więcej robisz, tym mniej jesteś produktywny. Dlaczego to jest ważne i dlaczego to jest na tyle istotne? Colin Newport zbadał ten paradoks mówiący o tym, że multitasking to jest absolutna bzdura, że jeżeli nie podzielimy swojej pracy na bloki systemowe, nie będziemy w stanie osiągnąć głębokiego skupienia.

(05:13) Na czym to polega? Multitasking obniża naszą wydajność o 40%. W momencie kiedy pracujesz nad określonym zadaniem, a nagle odrywasz się do maila, sprawdzasz wiadomości, sprawdzasz social media, następuje jedna kluczowa rzecz. Następuje rzecz, która jest bardzo istotna i bardzo ważna, że powrót jeszcze raz do stanu pracy głębokiej zajmuje 23 minuty.

(05:42) Mówi się wprost, że średnio pracownik w korporacji od wykonywanego zadania jest odrywany co 11 minut. To znaczy, że nigdy nie osiąga stanu pracy głębokiej. a praca głęboka jest stanem pełnego skupienia, dzięki któremu twój mózg osiąga najlepszą efektywność. Jeżeli pracujesz nad pracą magisterską, pracą doktorską, rozdziałem książki, a nawet raportem dla swojej księgowej, to właśnie praca głęboka jest najlepszym rozwiązaniem.

(06:16) Peter Drucker powiedział jedną rzecz, która zmieniła moje postrzeganie. Mówi o jednej rzeczy, że możesz być hiper dobry w robieniu czegoś, co nie przybliża cię do realizacji twoich celów. Czyli zobacz. W naszym życiu mamy dwa paradoksy.

(06:31) Z jednej strony mamy paradoks produktywności i mówimy, że działamy w multitaskingu. Ten multitasking zmniejsza naszą produktywność o 43%, czyli nie mamy nawet godziny lub dwóch godzin czasu, dzięki którym skupiamy się tylko i wyłącznie na tym zadaniu. Wtedy, kiedy nasza uwaga jest w pełni skoncentrowana. Ale również żeby udowodnić jak dobrze pracujemy i jak dobrze jesteśmy, najczęściej uwielbiamy robić rzeczy, które w ogóle nas do realizacji celów nie przybliżają.

(07:04) Podczas pracy z jedną osobą z listy Forbes’a, Mówiliśmy o pewnych zachowaniach, które mają miejsce podczas wyznaczenia celów. I nagle się okazało, że wybitna osobowość, osoba z pierwszych stron gazet, ma coś takiego jak mikro zarządzanie. Czyli zamiast zająć się strategią, pójść do przodu, zająć się czymś, co nie jest łatwe, ani nie jest proste, ale długoterminowo powoduje zmianę jego firmy i jego otoczenia, zaczyna wchodzić w multitasking, w rzeczy, które bardzo mu dobrze wychodzą, ponieważ kiedyś był programistą i czasem kiedy próbuje potwierdzić swoją pewność siebie, kiedy próbuje polepszyć swoje samopoczucie, to zaczyna się wtrącać w prace programistyczne.

(07:54) On już teraz tego nie musi robić, od tego ma zespół. Ale właśnie takie dobre robienie rzeczy, które nie są nikomu potrzebne, jest rzeczą, o którą Peter Drucker wielokrotnie mówił. Możesz być super sprawny w robieniu czegoś, co nie powinno być już dawno przez ciebie robione. Mamy skłonność do wracania do mikrozadań, do powtarzania mikrozadań, które są kluczowe, tylko po to, aby poczuć się lepiej.

(08:22) Ale pytanie jest takie, Po co ty w ogóle to robisz? Bardzo istotne również jest to, że bardzo łatwo mamy połączone taki rodzaj pracy z naszym układem nerwowym, o którym mówiliśmy wielokrotnie i wspominam w odcinkach podcastu. Jeżeli jesteś w trybie uciekaj albo walcz, czyli ciągle Stymuluje swój układ nerwowy, nie jesteś w stanie na godzinę lub dwie skupić się na pracy głębokiej, czyli nie jesteś w stanie osiągnąć maksimum swojej efektywności. Jakie mam dla ciebie rozwiązanie?

(08:57) Kiedy wstajesz rano, nie zaczynaj od swojego maila, kiedy wstajesz rano daj sobie godzinę, półtorej pracy nad najważniejszym zadaniem w ciągu dnia. Jeżeli twój układ nerwowy jest przestymulowany, nie jesteś w stanie pracować w pracy głębokiej. I tutaj mam dla ciebie trzy zasady pracuj mniej, ale efektywnej, które w sposób znaczący zmienią twoje podejście. Rób mniej rzeczy.

(09:24) Ale koncentruj się na tym, co przynosi efekt. I tutaj mamy dwie metodologie pracy z celami. Po pierwsze, wypisz listę swoich celów i zastanów się, co w ciągu dnia przybliża cię do ich realizacji. I wtedy w sposób jasny i czytelny wiesz, czym powinieneś się zająć.

(09:44) Ale druga metodologia jest Warrena Buffetta, który mówi wprost. Wypisz wszystkie, na przykład 25 celów, które są dla ciebie najważniejsze w danym tygodniu. I prawda jest taka, że spośród tych 25 tylko 5 to są takie, którymi powinieneś, powinnaś się zająć, a 20 zdeleguj lub nawet zdecyduj, że tego nie będziesz robił. Bo pamiętaj, że każde tak, powiedziane nawet małe rzeczy, to tak naprawdę jest powiedzenie nie długoterminowym celom i wysokiej efektywności.

(10:17) Pracuj w swoim naturalnym tempie. Są różne metodologie pracy, ale najważniejsze, żebyś wybrał tą, która jest dla ciebie najlepsza. Ja polecam po pierwsze wyspanie się i czas na odpoczynek oraz dobre jedzenie. Bo jeżeli nawet w pędzie będziesz pracował 8 godzin, ale będziesz zmęczony, nienajedzony, głodny albo to co najgorsze jadł jeszcze niezdrowe jedzenie, To jak wygląda ta sytuacja?

(10:46) Sytuacja wygląda w sposób następujący, że ta praca będzie nieefektywna. A jeżeli tą pracę ułożysz w dwugodzinne bloki, z przerwą na odpoczynek, z odpowiednim podejściem, to jak najbardziej będzie to miało wszystko, ręce i nogi. Czyli zwróć uwagę, Jaki jest Twój naturalny rytm pracy? O której wstajesz?

(11:08) Jak się wysypiasz? Jak powinien być dopasowany dzień do Twoich obowiązków? I dopiero zacznij wdrażać zmiany. To Ty decydujesz od początku do końca, jak te zmiany mają wyglądać i to Ty za nie jesteś odpowiedzialny.

(11:23) I ostatnią strategią, którą bym chciała się z Tobą podzielić, która rzeczywiście powoduje, to jest tak zwane deep work plus strategiczne lenistwo. Deep work oznacza, że pracujesz od 60 minut do 2 godzin nad określonym zagadnieniem, które jest dla ciebie istotne. Wtedy najlepiej włączyć telefon na tryb samolotowy albo tryb praca, wyłączyć skrzynkę mailową. Bo w przypadku skrzynki mailowej jest określona właściwość, że im więcej wysyłasz, tym więcej do ciebie wraca.

(11:56) A dlaczego o tym mówię? Mówię ze względu na jedną kluczową rzecz, że jeżeli będziesz pracować nad jakimś zagadnieniem godzinę lub dwie, osiągniesz maksymalną efektywność pod warunkiem, że się nie oderwiesz. Bo jeżeli się oderwiesz, to powrót do tego stanu zajmie ci kolejne 23 minuty. Więc zaczynaj pracować efektywnie.

(12:21) Zaczynaj budować swoje zadania w bloki. I ostatnia rzecz, z którą bym się chciała z tobą podzielić, to strategiczne lenistwo. Mamy poczucie, że kiedy nie odpoczywamy, to nasz mózg nie pracuje. Nie, to właśnie wtedy, podczas odpoczynku, podczas bycia leniwym, wpadają nam najlepsze pomysły do głowy.

(12:43) Pomyśl o jednym, żeby odpoczęła głowa trzeba zmęczyć ciało, a żeby odpoczęło nam ciało trzeba zmęczyć głowę. Daj sobie przerwę. Daj sobie 15-20 minut na spacer. Zbuduj sobie przerwę po to, aby w sposób strategiczny być leniwym, bo to długoterminowo przełoży się na efekty twojej pracy.

(13:07) Na koniec tego odcinka mam dla ciebie trzy rozwiązania, które możesz wdrożyć od razu. Dzięki nim będziesz pracować efektywniej i nie będziesz drenować swojej energii na rzeczy, które nie są dla ciebie ważne. Pierwsze rozwiązanie – przygotuj tzw. bloki deep work, czyli znaj 90 minut.

(13:28) w ciągu dnia, które są dla ciebie nienaruszalne i codziennie będziesz pracował nad określonymi elementami. Podczas pracy w tym bloku najlepiej tryb praca na komputerze i na telefonie. cisza i przygotowanie wszystkich materiałów wcześniej. Po takim bloku pracy 20 minut spaceru.

(13:53) Przesadz sobie 60-90 minut dziennie na pracę w trybie pracy głębokiej. Nauc się zarządzać swoim czasem w inny sposób, aby osiągać spektakularne rezultaty. Proponuję Ci również wdrożyć następne rozwiązanie, które nazywam tzw. audytem energetycznym.

(14:15) Co to oznacza? Pamiętaj o zarządzaniu nie tylko czasem, ale swoją własną wewnętrzną energią. Jeżeli zarządzasz tylko swoim czasem, a nie energią, nie patrzysz na to, ile energii kosztują Ci kolejne zadania, to jest normalne, że jesteś przeciążony. Co jest tak naprawdę istotne i ważne, to jest spojrzenie się na swój dzień i zrozumienie, które działania Cię drenują energetycznie bardzo mocno.

(14:44) Dlatego proszę Cię, żebyś każdego dnia zwracał uwagę na swój dzień, każdego dnia weryfikował, co Cię drenuje energetycznie i tak naprawdę zwrócił uwagę na to, co może zmienić. Proponuję Ci również wdrożenie trzeciego rozwiązania Stop Doing. To oznacza, że przygotuj sobie listę rzeczy, które przestajesz robić od jutra. Rzeczy, które Cię drenują energetycznie lub zabierają Twój czas.

(15:13) Jak możesz to zrobić? Wybierz wszystko, co możesz zrobić w danym tygodniu. Wszystkie zadania, wszystkie priorytety, wszystkie rzeczy na liście tu, tu. a później zdecyduj, czy faktycznie ty to powinnaś rozrobić, albo zdeleguj, a ty zajmij się tymi najważniejszymi.

(15:31) Na koniec chciałabym ci powiedzieć tylko o jednym. Proponuję tobie, abyś stworzył, stworzyła swój własny system realizacji swoich celów. Są mody, są różnego rodzaju trendy, ale ty nie musisz wszystkiemu podlegać. Zacznij myśleć w sposób następujący.

(15:48) W jaki sposób zarządzasz swoim czasem i w jaki sposób zarządzasz swoją energią.

Udostępnij post!

Facebook
Email
WhatsApp
LinkedIn
Telegram
Print
Threads

Skuteczność zaczyna się od świadomości.

Raz w tygodniu dzielę się merytoryką, która pomaga podejmować lepsze decyzje – w biznesie, przywództwie i codziennym działaniu.
To treści oparte na doświadczeniu, nie teoriach.